Mobirise

PLATFORMA E-LEARNING
MOODLE

Platforma Școlii 5 Piatra-Neamt

Manual Moodle  DESCARCĂ AICI.

WAND - Platforma educationala

Lecții interactive create pe platforma SIVECO

Dreptul de protejare a imaginii publice a copilului

Prezentarea de materiale care conțin imagini ale elevilor este permisă doar în situația în care există acordul dat de părintele sau al susținătorului legal al minorului.

Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, republicata 2014, Art. 27

Ordinul MEN 30923/12.02.2013

Ziua Europeană a Limbilor Scoala 5 Piatra Neamt

Septembrie 2017

Regulament ordine interioara

Serbare de Craciun
Clasa I Step by Step

I STEP SCENETE CRĂCIUN 2016

SPECTACOL DE CIRC

Experimentul „Vulcanul”

Ajută-i pe cei mici să-şi dezvolte inteligenta şi abilităţile prin diverse activităţi educative.
Experimentul „Vulcanul” - efectuat de elevii clasei I B, supravegheaţi de doamna profesor Cristina Tofan.

SĂPTĂMÂNA LEGUMELOR ȘI A FRUCTELOR DONATE

În perioada 14-18 noiembrie 2016 s-a desfăşurat  CAMPANIA SOCIALĂ ”SĂPTĂMÂNA LEGUMELOR ȘI A FRUCTELOR DONATE". Peste 300 elevi şi 35 cadre didactice s-au implicat în această activitate.

MICROSCOPIE

Oră desfășurată în laboratorul de biologie  Clasa a VI-a A, - profesor coordonator, Oana Leșovschi

„Alfabetul poveștilor”

Biblioteca Școlii nr. 5 Piatra Neamț în parteneriat cu CCD Neamț și alte 5 școli din județ, a organizat în data de 28.11.2016, concursul „Alfabetul poveștilor”.

În cadrul acestui concurs s-au remarcat elevii clasei a IV-a A, îndrumați de doamna profesor Irina Bârsan și doamna bibliotecar Stoian-Dominte Nicoleta.

Paraschiv Ilinca - locul II cu cartea intitulată „Oița ostenită și omul odihnit ”

Hanganu Alis - locul III cu cartea intitulată „ Licuriciul leneș”

Final de ciclu primar Step by Step

Generatia 2012-2016 Step by Step, învățători

Irina Cășeru

George Micu

SĂ ȘTII MAI MULTE,
SĂ FII MAI BUN

Activități desfășurate de elevii Școlii Nr 5 Piatra Neamț

Crucea Rosie

Curs de prim ajutor Crucea Rosie

Olimpiada de Limba și literatura română - Etapa județeană

Rezultate Olimpiada Limba română

8 Martie2016

Pentru Doamnele Profesoare din Scoala 5 Piatra-Neamț

ELEVI CALIFICAȚI LA OLIMPIADELE ȘCOLARE - FAZA JUDEȚEANĂ

Postat de Administrator, Martie 2016

Acești elevi sunt considerați modele de urmat pentru ceilalți elevi ai școlii. Toate aceste rezultate nu ar fi posibile fără o echipă de cadre didactice pasionate și elevi conștiincioși.

Felicitări, dragi elevi și mult succes în continuare!

ANIVERSAREA CELOR 100 DE ZILE DE ȘCOALĂ

Postat de Administrator, Martie 2016

Pe data de 4 martie 2016 la clasa pregătitoare Step by Step a fost - ANIVERSAREA CELOR 100 DE ZILE DE ȘCOALĂ

PROFESORI: MARIANA LEAHU, CECILIA BUDIȘ-NECHITA

„Ca să-l înveți pe un copil calea pe care trebuie să o urmeze, trebuie să o străbați și tu din când în când”

(Josh Billings)

GALA STAR MELODY - București, februarie 2016

În cadrul Concursului de muzică pop pentru copii și adolescenți - GALA STAR MELODY - București, februarie 2016, eleva ANDREEA BUTUC de la clasa a IV-a A, a obținut premiul I.

Ziua Școlii 5 Piatra Neamt

Postat de Administrator, Decembrie 2015

La 6 decembrie 2015, Școala Gimnazială Nr. 5 Piatra Neamț, sărbătorește 41 ani de existență.

Imagini din activitățile și concursurile desfășurate cu această ocazie de către elevii și cadrele didactice din unitate.

Imagini sărbători de iarnă

Postat de Administrator, Decembrie 2015

Imagini din activitățile desfășurate cu ocazia sărbătorilor de iarnă

Brazi realizați din materiale reciclabile

Clasa a IV-a B, decembrie 2015

MIHAI EMINESCU – POETUL NEPERECHE

De Administrator, Decembrie 2015

Activități dedicate LUCEAFĂRULUI POEZIEI ROMÂNEȘTI:

- ,,Trece lebăda pe ape” - cls. Pregătitoare B, îndrumați de doamna învățătoare Cristina Tofan;

- ,,Citim, recităm, cântăm ”- activitate desfăşurată de clasa a IV-a A, sub îndrumarea doamnei învăţătoare Alexeii Aneta;

- ,,Viaţa şi opera marelui poet naţional” – vizionare de materiale desfăşurate în laboratorul de informatică de către clasa a IV-a Step by Step sub îndrumarea domnilor învăţători Irina Cășeru şi George Micu.

ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

Postat de Administrator, Decembrie 2015

În luna Decembrie 2015, elevii și cadrele didactice de la Școala Nr. 5 Piatra Neamț, au desfășurat o serie de activități și concursuri dedicate zilei de 1 Decembrie - ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI.

Postat de administrator, Decembrie 2015

Clasa a III-a Step by step

Elevii clasei a III –a Step by Step ai Şcolii Gimnaziale Nr. 5 Piatra Neamţ, sub îndrumarea cadrelor didactice, prof. înv. primar Bălău Oana Denisa şi Iosub Ramona Liliana, vă invită la
Responsabilitate faţă de mediul înconjurător.
Iată câteva dintre lucrările ce au fost realizate cu materiale din natură şi materiale reciclabile:
Învățământ PrimarDecembrie 01, 2015

Clasa a IV-a Step by Step