free responsive web templates

Articol în ziarul Mesagerul de Neamț

Proiect educativ cu participare internațională la Şcoala 5 Piatra Neamţ
Articol în ZCH News

La data de 23.01.2018, elevii şcolii noastre au organizat diverse activităţi dedicate Unirii de la 24 ianuarie 1859, sub îndrumarea doamnei profesor de istorie, CRISTINA BĂLĂNESCU.

Prezentare cerc pedagogic învățători 2017-2018
Clasele Pregatitoare ABC

UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE a avut loc la jumătatea secolului al XIX-lea prin unirea provinciilor Moldova și Țara Românească sub numele Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești. Unirea a fost legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza și de alegerea sa ca domn al ambelor principate la 5 ianuarie în Moldova și la 24 ianuarie 1859 în Țara Românească.

Actul istoric de la 24 ianuarie 1859 reprezentă primul pas pe calea înfăpturii statului național român unitar. Impusă sub o puternică presiune populară, cu deosebire la București, alegerea ca domn al Țării Românești a lui Alexandru Ioan Cuza avea să-și găsească o confirmare deplină la marea manifestare prilejuită de sosirea alesului națiunii în capitala munteană.

Prin înțelepciune, dinamism, inventivitate și inițiativă, poporul român împreună cu conducătorii săi politici, au știut să folosească la maximum de eficiență contextul politic european și să pună marile puteri în fața faptului împlinit.

,,În zadar veți îngenunchea și vă veți ruga pe la porțile împăraților ... Ei nu vă vor da nimic, căci nici vor, nici pot...”, spunea Bălcescu.

Unirea Principatelor Române a reprezentat actul de voinţă al tuturor românilor din cele două provincii istorice, nu a fost apanajul unui partid politic sau al unui lider, ci a fost, după cum spunea M. Kogălniceanu:

„Unirea, domnilor, eu nu recunosc nimănui dreptul să zică că Unirea este opera sa. Unirea este actul energic al întregii naţiuni române, e marea noastră conquistă... Unirea, naţiunea a făcut-o, naţiunea a ales un domn pentru ambele ţări, cu misiunea de a realiza Unirea

Ziua Europeană a Limbilor Scoala 5 Piatra Neamt

Programul Scoala altfel - 2017

Vizita elevilor din clasele a IV-a C si a IV-a B la postul de televiziune 1TV Piatra Neamt

Arta și Emoții

Intalnire de proiect Piatra-Neamt

Erasmus+ Parteneriate școlare

Mai 2017

Material de prezentareCLS a IV-a
Cerc Pedagogic Invatamant Primar - 2017

CONCURS OCUPARE POSTURI DE MUNCITOR-BUCĂTAR ȘI ÎNGRIJITOR GRUPĂ PREȘCOLARI

Eveniment de multiplicare

Eveniment de multiplicare din cadrul proiectului Erasmus+ CAPE

Activitați de Ziua Națională a României

Poastat de Administrator, Decembrie, 2016

1 Decembrie 2016

Noi rezultate ale elevilor obținute la concursurile școlare

Poastat de Administrator, Aprilie, 2016

ETAPA JUDEȚEANĂ - „CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ”

LOCUL I - Clasa a VI-a

CORDUNEANU IOANA-ALEXANDRA -9,50

MENȚIUNE - Clasa a VIII-a

AVRAM ALEXANDRA - 8.80

Prof. îndrumător limba română - CLAUDIA PĂDURARIU

prof. îndrumător religie - OLIMPIU RÂZA

ETAPA JUDEȚEANĂ - CONCURS ȘCOLAR DE GEOGRAFIE „IONIȚĂ ICHIM”

Clasa a V-a

1. FOCȘĂNEANU DELIA - 9,50

2. CHIRILOI EMA-IOSEFINA - 9,20

3. NOHAI TEONA - 8,50

4. PODARIU TEODORA - 8,00

Clasa a VI-a

1. GRĂMADĂ ANDREEA - 9,90

Clasa a VII-a

1. IRIMIA GEORGIANA-ELIZA - 10.00

2. ROMPU IOANA - 9,00

Prof. îndrumător geografie - CRISTINA LETOS

Felicitări elevilor și profesorilor care i-au pregătit!  MULT SUCCES PARTICIPANȚILOR LA ETAPA NAȚIONALĂ!

Workshop Erasmus+ KA101

Activitate job shadowing cu participanti de la școala Szegedi Szakkepzesi Centrum Moravarosi Ipari Szakkepzo es Altalanos Iskolaja, Ungaria si Asociatia pentru Educatie si Formare Bacau, in cadrul proiectului Erasmus+ KA101, Ember s Poldar Leszek Europaban

Poastat de Administrator, Aprilie, 2016

Primire participanti

Activitati de job shadowing

Simpozion
Dimensiunea europeană a educației prin abordări moderne ale formării profesionale

Simpozionul își propune dezvoltarea cunoștințelor teoretice, abilităților practice și competențelor profesionale la nivelul unei școli europene, optimizarea procesului de predare-învățare-evaluare prin promovarea metodelor moderne, stimularea cooperării și a schimbului de bune practici între școlile participante, precum și dezvoltarea spiritului inovator, competițional, al calității și al responsabilității atât pentru cadrele didactice, cât și pentru elevi.

Arhivă știri

ADRESĂ